Počet podnikov napriek pandémií stále rastie

637
Zdroj: canva.com
Home delivery service and working service mind, Woman working checking order to confirm before sending customer in post office.

Ani prebiehajúca pandémia nespôsobila pokles aktívnych podnikov na Slovensku. Práve naopak, Štatistický úrad SR zaznamenal medziročný nárast podnikov z kategórie MSP a radov právnických osôb o 4,8 %, a to najmä v Bratislavskom kraji.

Nové podniky vznikali najčastejšie v oblasti kuriérskych služieb  (66 %) a v oblasti skladových a pomocných činnosti v doprave (39 %). Najviac zánikov podnikov bolo zaznamenaných v oblastiach ako zdravotnícke služby (14 %), zábava a rekreačné činnosti (10 %) a ubytovacie služby (6 %).

Podľa Mariána Letovanca, riaditeľa sekcie národných a medzinárodných programov Slovak Business Agency, najcitlivejšie na krízu zareagovali firmy z Banskobystrického kraja, a to medziročným prepadom o 2,78 %.

Počet živností v roku 2020 klesol o 41 764 subjektov, avšak zároveň pribudlo 16 920 živnostníkov. Počty živností sa však budú hýbať aj v súvislosti so zmenami na trhu práce.

Očakávané zmeny v legislatíve

Zmeny pre živnostníkov pravdepodobne nastanú od júla tohto roka v rámci novely živnostenského zákona. Medzi avizované zmeny patrí napríklad skrátenie minimálnej lehoty na pozastavenie živnosti zo šiestich mesiacov na jeden a maximálna lehota pozastavenia sa predĺži na štyri roky. V pláne je aj zníženie administratívnej záťaže na základe princípu „jedenkrát a dosť“.

Zmeny môžu očakávať aj obchodné spoločnosti, ktorých založenie sa zjednoduší. Počíta sa aj so znížením základného imania pre spoločnosti s ručením obmedzeným a akciové spoločnosti budú môcť riadiť jedna alebo dve fyzické osoby.

Ak sa chcete dozvedieť viac, celý článok si môžete prečítať TU.