Počet podnikov napriek pandémií stále rastie

817
Zdroj: canva.com
Zdroj: canva.com

Ani prebiehajúca pandémia nespôsobila pokles aktívnych podnikov na Slovensku. Práve naopak, Štatistický úrad SR zaznamenal medziročný nárast podnikov z kategórie MSP a radov právnických osôb o 4,8 %, a to najmä v Bratislavskom kraji.

Nové podniky vznikali najčastejšie v oblasti kuriérskych služieb  (66 %) a v oblasti skladových a pomocných činnosti v doprave (39 %). Najviac zánikov podnikov bolo zaznamenaných v oblastiach ako zdravotnícke služby (14 %), zábava a rekreačné činnosti (10 %) a ubytovacie služby (6 %).

Podľa Mariána Letovanca, riaditeľa sekcie národných a medzinárodných programov Slovak Business Agency, najcitlivejšie na krízu zareagovali firmy z Banskobystrického kraja, a to medziročným prepadom o 2,78 %.

Počet živností v roku 2020 klesol o 41 764 subjektov, avšak zároveň pribudlo 16 920 živnostníkov. Počty živností sa však budú hýbať aj v súvislosti so zmenami na trhu práce.

Očakávané zmeny v legislatíve

Zmeny pre živnostníkov pravdepodobne nastanú od júla tohto roka v rámci novely živnostenského zákona. Medzi avizované zmeny patrí napríklad skrátenie minimálnej lehoty na pozastavenie živnosti zo šiestich mesiacov na jeden a maximálna lehota pozastavenia sa predĺži na štyri roky. V pláne je aj zníženie administratívnej záťaže na základe princípu „jedenkrát a dosť“.

Zmeny môžu očakávať aj obchodné spoločnosti, ktorých založenie sa zjednoduší. Počíta sa aj so znížením základného imania pre spoločnosti s ručením obmedzeným a akciové spoločnosti budú môcť riadiť jedna alebo dve fyzické osoby.

Ak sa chcete dozvedieť viac, celý článok si môžete prečítať TU.