Vláda plánuje rozmraziť príplatky za prácu

449
Zdroj: unsplash.com
Zdroj: unsplash.com

V súvislosti s pandémiou pristúpila vláda k zmrazeniu výšky príplatkov za prácu so zámerom pomoci podnikom. Momentálne sa však snažia o ich rozmrazenie, a to na návrh opozície.

Od januára 2023 vstúpi do platnosti mesačná minimálna mzda 700 Eur v hrubom, a to môže znamenať skokové zvýšenie príplatkov za prácu. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny M. Krajniak avizuje spoluprácu vlády, parlamentu a sociálnych partnerov na príprave návrhu.  

Riaditeľ sekcie národných a medzinárodných programov Slovak Business Agency Marián Letovanec hovorí, že firmy budú musieť preniesť tieto náklady do zvýšených cien ich produktov a služieb. „Naviazanie príplatkov za prácu na minimálnu mzdu v kombinácii s navrhovaným zvýšením minimálnych mzdových nárokov podľa stupňov náročnosti práce bude mať za následok rapídne zvýšenie mzdových nákladov firiem,“ hovorí M. Letovanec.

Podľa J. Solíka, prezidenta Združenia podnikateľov Slovenska, prichádzajúce návrhy sú hazardom s konkurencieschopnosťou podnikov.

Kritika smeruje aj na vynechanie odbornej diskusie. Obchádza sa štandardný legislatívny proces a tým zneprehľadnení prijímanie nových zákonov.

Celý článok si môžete prečítať TU.