![enxgygustz](https://monitoringmsp.sk/wp-content/uploads/2024/12/AdobeStock_118150466-696x375.jpg)
Rok 2023 bol charakteristický určitým upokojením krízovej situácie. To sa prejavilo najmä skončením krízovej situácie v oblasti koronavírusu, no aj znížením napätia v oblasti dodávok energií, čo malo za následok stabilizáciu cien. Aj z tohto dôvodu celková miera inflácie v roku 2023 oproti roku 2022 klesala.
Malé a stredné podniky sa považujú za významnú hnaciu silu hospodárstva najmä z dôvodu ich príspevku na tvorbe pracovných miest a pridanej hodnoty, čím prispievajú k ekonomickému rastu. V roku 2023 dosiahol podiel MSP na zamestnanosti v podnikovej ekonomike 74,8 % a 59,2 % na celkovej zamestnanosti v hospodárstve SR.
![](https://monitoringmsp.sk/wp-content/uploads/2024/12/graf-c-8-1.png)
Význam malých a stredných podnikov možno sledovať aj v štruktúre ekonomicky aktívnych podnikateľských subjektov. Podobne ako v predchádzajúcom roku, aj v roku 2023 dosiahli MSP 99,9 % podiel na celkovom počte ekonomicky aktívnych podnikateľských subjektov. Medziročne sa ich počet mierne znížil na 666 938 subjektov.
![](https://monitoringmsp.sk/wp-content/uploads/2024/12/vzniky-a-znaiky.png)
Podpora malým a stredným podnikom sa v uplynulom roku uskutočňovala predovšetkým priamou formou (viac ako 73 % na celkovej podpore MSP). Celkové reálne čerpanie bežnej podpory bolo v medziročnom porovnaní vyššie. Najvýznamnejší podiel na podpore MSP z hľadiska jednotlivých kategórií bežnej podpory zastávali úvery alebo pôžičky a kategória dotácie, NFP, granty.
![](https://monitoringmsp.sk/wp-content/uploads/2024/12/podpora-msp-ok.png)
V roku 2023 boli prijaté (a účinné) viaceré dôležité právne predpisy. Oproti predchádzajúcim rokom, kedy boli právne predpisy ovplyvnené dopadmi pandémie COVID – 19 a energetickou a ukrajinskou krízou sa v roku 2023 vyskytli aj prvé opatrenia, ktoré mali za cieľ stabilizovať verejné financie.
V Správe o stave MSP aj tentoraz prezentujeme výsledky snahy o zlepšenie podmienok podnikania na Slovensku, ku ktorej už siedmym kalendárnym rokom prispieva Centrum lepšej regulácie. Aj v roku 2023 pretrvával trend nedostatočnej kvantifikácie nákladov/úspor regulácie zo strany predkladateľov, pričom len v 48 % boli vyčíslené náklady na reguláciu z celkového počtu 157 predložených materiálov s vplyvom na podnikateľské prostredie. Pozitívnou zmenou oproti minulému roku je nárast podielu legislatívnych materiálov s kvantifikovanými (vyčíslenými) vplyvmi na podnikateľov.
![](https://monitoringmsp.sk/wp-content/uploads/2024/12/sprava-obr.png)
Centrum lepšej regulácie vidí priestor na zníženie regulačnej záťaže v nasledovných oblastiach: lepšia regulácia pre MSP najmä v oblastiach ako pracovné právo a zamestnávanie, dane a účtovníctvo, obchodné právo, nadmerná byrokracia, neúmerná finančná záťaž a právna neistota.
Aj v súlade s vyššie uvedenými skutočnosťami je potrebné pokračovať v zmysle potrieb malých a stredných podnikov v zefektívňovaní podpory MSP. Pri napĺňaní cieľov v rozvoji podnikania vzniká potreba kontinuálne pokračovať v systematickej spolupráci a v zohľadňovaní návrhov a odporúčaní jednotlivých subjektov vo vzťahu k zlepšovaniu podmienok podnikania pre MSP.